Czy opłaca się stworzyć w działalności handlowej realizującej sprzedaż przez internet(np. sklepie internetowym), stanowisko do fotografii reklamowej? Czy warto w ogóle brać ten aspekt pod uwagę, czy może lepiej zwrócić się do profesjonalnego studia fotograficznego, które będzie wykonywać zdjęcia niezależnie?
Nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Odpowiadam: To zależy. Żeby odpowiedzieć sobie na te pytania warto przeanalizować temat dogłębnie i zastanowić się, która opcja będzie najlepszą decyzją dla naszego przedsiębiorstwa.
W tym artykule postaram się pomóc osobom, które stoją przed tym dylematem utworzenia dodatkowego stanowiska pracy, zajmującego się wykonywaniem zdjęć prezentujących produkty w sprzedaży internetowej. Mam nadzieję, że uda mi się podpowiedzieć z praktycznej strony, jak ugryźć ten temat i pomogę w podjęciu decyzji. Większość zawodowych fotografów może się wściekać, jednak prowadzenie biznesu w naszym kraju nie jest wyjątkowo przyjemne i bezproblemowe, dlatego są sytuacje, w których stworzenie dodatkowego stanowiska to jedyna słuszna droga. Są jednak takie, w których będzie to bezdyskusyjne przepalanie finansów firmy.
Stanowisko do fotografii reklamowej – opłacalność
Na potrzeby tego artykułu załóżmy, że przykładem biznesu sprzedającego online będzie sklep internetowy. Asortyment dowolny, jednak ogromne znaczenie ma aktualizacja i rotacja produktów.
Stworzenie stanowiska do zdjęć produktowych będzie opłacalne wyłącznie wtedy, gdy sklep będzie często rotował różnymi produktami, będą pojawiać się nowości(bardziej, bądź mniej sezonowe). Dlaczego?
Przy sklepie, który ma z góry określoną i z góry wiadomą liczbę produktów, która w dłuższej perspektywie czasu pozostaje stała, a nowe produkty pojawiają się dosyć rzadko, zdecydowanie bardziej opłacalne będzie zlecenie wykonania zdjęć profesjonaliście, albo zrobienie ich samemu w wolnej chwili przed oficjalnym startem sklepu(takich umiejętności nauczysz się również w moim kursie fotografia reklamowa krok po kroku). Dodatkowe stanowisko w takiej sytuacji totalnie nie będzie miało sensu, nawet, gdyby trzeba było fotografować kilka dodatkowych produktów w miesiącu.
Jeżeli jednak asortyment się zmienia i ciągle rotuje, warto wykalkulować opłacalność zatrudnienia dodatkowej osoby do ekipy, która odpowiadałaby za zdjęcia. W tym miejscu muszę dodać, że bardzo duże rotacje produktów nie opłacają się tak samo jak ich brak, ponieważ studia fotograficzne są w stanie zrealizować zlecenia na duże ilości zdjęć zdecydowanie taniej i szybciej, niż wykona to mniej doświadczony fotograficznie pracownik.
No dobra, ale przejdźmy do konkretów!
Ile kosztuje stworzenie stanowiska do fotografii produktowej?
Temat kosztów w fotografii produktowej jest bardzo ruchomy, nie da się jednoznacznie stwierdzić jakich pieniędzy potrzeba, żeby stworzyć stanowisko do fotografowania packshotów. Poniższe wyliczenia będą orientacyjną, bardzo subiektywną wartością, która jest w stanie zapewnić w miarę dobry i spokojny start dla większości przedsiębiorstw, które chcą realizować zdjęcia produktowe we własnym zakresie.
Niezbędny sprzęt fotograficzny do stanowiska
- Aparat fotograficzny + obiektyw, akcesoria (karty pamięci, baterie, etc) – 5 tysięcy złotych
- porządny statyw fotograficzny – około tysiąca złotych
- stanowisko fotograficzne – od 500zł do 2 tysięcy złotych
- oświetlenie stanowiska – od 1 tysiąca złotych
- dodatkowe akcesoria do stanowiska (blendy, uchwyty, statywy oświetleniowe, etc.) około tysiąc złotych
- komputer + monitor do obróbki zdjęć – od 3 tysięcy złotych
- oprogramowanie do obróbki zdjęć – kilkadziesiąt złotych miesięcznie
Powyższe koszty są w miarę konkretne, jednak bardzo orientacyjne. Zawsze można zapłacić więcej, bądź mniej – wpływ mają czynniki zmienne. Planując stanowisko do fotografii produktowej warto brać pod uwagę wiele czynników, jak chociażby konieczność zatrudnienia dodatkowej osoby i zorganizowania jej przestrzeni do fotografowania oraz pracy przy komputerze – są to koszty, których nie brałem pod uwagę, ponieważ mogą wahać się w ogromnym przedziale finansowym.
Warto zrobić sobie tabelę wyliczeniową dotyczącą opłacalności stworzenia fotograficznego stanowiska pracy.
Jak krok po kroku obliczyć opłacalność fotografowania we własnym zakresie?
- Podsumować koszt jednorazowy wynikający z zakupu sprzętu i szkolenia pracownika.
- Podsumować koszt stały wynikający z wynagrodzenia pracownika + koszty związane z miejscem wykonywania i postprodukcji fotografii.
- Poznać wycenę realizacji zdjęć przez zewnętrznego fotografa / studio fotograficzne.
- Przekalkulować finanse, która z opcji jest korzystniejsza finansowo?!
- Przeanalizować zalety i wady obu rozwiązań według uznania.
Zaletą zewnętrznego studia fotograficznego jest jakość, profesjonalność, terminowość i pewność dobrze wykonanej pracy – przynajmniej tak jest u mnie. Za inne studia nie gwarantuję.
Wadą jest logistyka i konieczność szykowania produktów do fotografowania (wysyłka do studia, pakowanie, rozpakowywanie, etc).
Zaletą własnego stanowiska jest ogromna elastyczność, możliwość fotografowania w dowolnym momencie i czasie.
Wadą jest konieczność wypracowania umiejętności i doświadczenia przez pracownika, które mają profesjonalni fotografowie pracujący w zawodzie od lat.
Po takiej analizie, podjęcie decyzji powinno być dużo prostsze. Warto pamiętać, że każde rozwiązanie będzie charakteryzowało się własnymi, indywidualnymi cechami. Czy będą to wady, czy zalety – zdecydować może wyłącznie przedsiębiorca, który szuka dla swojej firmy najlepszego rozwiązania.
Jeżeli nadal nie możesz podjąć decyzji samodzielnie, skontaktuj się ze mną, pogadajmy – może uda się bardziej szczegółowo przeanalizować temat i sytuacja stanie się jasna!