Jeżeli znalazłeś się na tej stronie, zakładam, że szukasz dobrego sprzętu fotograficznego, który będzie odpowiedni do fotografii produktowej i reklamowej. Pisałem na ten temat już kilka lat temu, a teraz nadszedł czas na aktualizację i lekką zmianę poglądów dotyczących obecnie dostępnego sprzętu.
Na rynku aparatów fotograficznych wiele się zmieniło. Mamy dużo nowych modeli i zdecydowanie bardziej zaawansowane systemy, a ceny również uległy sporym zmianom, jednak wygląda na to, że zaczynają się systematyzować. Warto sprawdzić, co dzisiaj w trawie piszczy w temacie aparatów fotograficznych.
Jeśli nie chcesz czytać istotnego wstępu, szukasz szybkich i konkretnych informacji – od razu przejdź do wybranego tematu:
Aparat do zdjęć produktowych na 2020 rok:
Dobry telefon do zdjęć produktowych w 2020 roku
Jeżeli zamiast aparatu szukasz dobrego telefonu, który w niektórych sytuacjach będzie wystarczający do zrobienia zdjęć produktowych na aukcje internetowe, koniecznie zapoznaj się z osobnym artykułem na ten temat. Jest obszerny i wyczerpujący. Dowiesz się, dlaczego czasami aparat w smartfonie jest najlepszym przyjacielem przedsiębiorcy.
Czy profesjonalny aparat ma znaczenie w fotografii produktowej?
Zakładam, że szukając odpowiedniego aparatu do wykonywania zdjęć reklamowych, masz już podstawową wiedzę dotyczącą fotografii. Omawiając propozycje zakupu w następnych częściach tego tekstu, skupię się wyłącznie na podsunięciu rozwiązań bez niepotrzebnego i zaawansowanego wchodzenia w aspekty techniczne – ten temat może być do omówienia dla chętnych w komentarzach, bądź na specjalnej grupie przeznaczonej dla zajawkowiczów fotografii reklamowej.
W mojej ocenie sam aparat ma bardzo małe znaczenie w fotografii produktowej porównując do innych czynników, wręcz niezbędnych do zrobienia dobrego zdjęcia reklamowego, np. zastosowanego światła, odpowiedniego stanowiska, czy przygotowanego odpowiednio produktu. Mimo wszystko, wiele osób szuka odpowiedzi na to, jaki aparat jest dobry do zdjęć produktowych, więc ten tekst jest właśnie dla Was!
Jak ustalić budżet na aparat do zdjęć reklamowych?
Podstawową informacją, od której trzeba zacząć podczas poszukiwania aparatu jest budżet. Rozsądne i pewne rozdysponowanie budżetem podczas poszukiwania sprzętu do fotografii reklamowej jest bardzo istotne. Aparat fotograficzny jest tylko jednym z kilku bardzo ważnych elementów potrzebnych do wykonywania zdjęć produktowych. W mojej ocenie nie warto wydawać zbyt dużo pieniędzy na aparat na początku swojej działalności. Optymalnym założeniem jest, że wartość aparatu nie przekroczy 30% całego budżetu przeznaczonego na rozpoczęcie przygody z fotografią reklamową. Pozostałe 70% potrzebne będzie do inwestycji w dodatkowy sprzęt konieczny do robienia dobrych zdjęć produktowych – oświetlenie, stanowisko, gadżety, etc. oraz szkolenia, które pozwolą zaoszczędzić mnóstwo czasu na ustawieniu i przygotowaniu stanowiska oraz późniejszej pracy ze zdjęciami na komputerze.
Jaki jest koszt całej inwestycji w fotografię reklamową?
Koszt rozpoczęcia w miarę profesjonalnej pracy nad zdjęciami produktów, szczególnie typu packshot może być stosunkowo niewielki. Wystarczające zestawy do bardzo prostych zdjęć produktowych można dostać już za kilkaset złotych, te bardziej zaawansowane za kilka tysięcy. Próg wejścia jest więc zależny od skali, w jakiej planujesz działać.
Więcej na ten temat napisałem w artykule dotyczącym kosztów inwestycyjnych, dla osób, które chcą stworzyć w swojej firmie stanowisko dla osoby fotografującej produkty na aukcje allegro, czy do sklepu internetowego, albo chcą robić to samodzielnie.
Bezlusterkowiec, czy lustrzanka do zdjęć produktowych?
W moich propozycjach zrobiłem 3 przedziały cenowe dla aparatu wraz z obiektywem. Uważam, że każdy z wymienionych poniżej aparatów wykona tak samo dobrze swoją pracę (zarówno ten w najniższym przedziale cenowym, jak i ten w najwyższym). Wszystkie wyróżnione modele to bezlusterkowce. Proponowane modele różnią się od siebie pod względem technicznym, ale jak wspomniałem o tym na początku artykułu – nie będę teraz tego omawiać, bo nie ma to bezpośredniego przełożenia na uzyskanie dobrego zdjęcia produktowego. Jedynym czynnikiem, który mógłby zachęcić do rozważania droższych modeli jest ich uniwersalność i fakt, że sprawdzą się dobrze zarówno w firmowym studio, jak również podczas fotografowania firmowych eventów, czy prywatnych wyjazdów wakacyjnych. Inne poza dobrą jakością zdjęć będą charakteryzować się również doskonałą jakością filmów i będą lepszą decyzją przyszłościową, jeżeli weźmiemy pod uwagę rozwój firmy i możliwość tworzenia dodatkowych materiałów promocyjnych samodzielnie.
W propozycjach brałem pod uwagę wyłącznie nowe modele, których cena zawiera w sobie również cenę odpowiedniego obiektywu do fotografii produktowej – czyli najlepszego obiektywu macro przeznaczonego do danego modelu. O tym jaki jest najlepszy obiektyw do fotografii produktowej pisałem w osobnym artykule, dlatego przed ostatecznym zakupem zachęcam do zapoznania się z tekstem o obiektywach.
Aparat do fotografii reklamowej na 2020 rok:
Osobiście polecam aparaty z małą matrycą obładowaną pikselami. Np. bezlusterkowce z matrycą mikro 4/3, albo aps-c, z rozdzielczością 24mln pikseli, dzięki czemu uzyskamy większa głębię ostrości na zdjęciach stosując tańsze obiektywy, zachowując wysoką rozdzielczość oryginalnych plików.
Aparaty pełnoklatkowe zostawiam na deser, dla osób, które chciałby zacząć profesjonalną przygodę z fotografią produktową i rozwinąć swoją specjalizację w tej dziedzinie. Zdecydowanie nie warto inwestować tak dużych pieniędzy w sprzęt, gdy produkty będą fotografowane wyłącznie dla samego siebie.
Aparat i obiektyw do fotografii reklamowej za 4 tysiące złotych?
Sony A6000 – 1895,00zł body
+ obiektyw macro
a) Obiektyw Sony E 30 mm f/3.5 Macro (949zł)
b) Obiektyw Sony FE 50 mm F2.8 Makro (2199zł)
c) Obiektyw Sigma A 70 mm f/2.8 DG Macro / Sony E (2190)
Trochę fotografowałem aparatami sony, często w rękach mam a6300 – wręcz brata bliźniaka A6000 z kilkoma ulepszeniami. Uważam, że obecnie proponowany wyżej model wychodzi bardzo korzystnie cenowo i oferuje bardzo duży wachlarz możliwości (nawet biorąc pod uwagę przyszłościowy rozwój). Model jest już długoletni, jednak nadal z powodzeniem sprawdzi się przy wykonywaniu profesjonalnych zdjęć produktowych.
Plusy i minusy przez pryzmat fotografii produktowej: ?
Olympus O-MD E-M10 mark III – 1999,00zł body
+ obiektyw macro
a) Obiektyw Olympus M.ZUIKO DIGITAL 30 mm f/3.5 Macro (1289zł)
b) Obiektyw Olympus M.ZUIKO DIGITAL 60 mm f/2.8 Macro (1999zł)
c) Możliwość mocowania obiektywów mikro 4/3, wymienionych przy Panasonicu.
Nie będę ukrywał, że rodzina Olympusów jest mi całkowicie obca. Nie miałem tych aparatów w rękach i nie wiem jak funkcjonują na własnej skórze, jednak na papierze i w testach wypadają bardzo dobrze. Pierwszy kontakt z Olympusem mam właśnie podczas wykonywania porównań i reaserchu do tego artykułu. Gdybym zmieniał sprzęt i szukał czegoś głównie do studia i produktów, bardzo prawdopodobne, że poszedłbym właśnie w stronę Olympusa – ceny zachęcają, a jakość oferowana przez tego producenta też wygląda bardzo dobrze.
Wymieniony model jako jedyny wpisuje się w ramy wystarczającego aparatu do fotografii produktowej w roku 2020. Pozostałe sensowne modele, grubo przekraczają budżet tego zestawienia.
Panasonic LUMIX DMC-GX80 – 1845,00zł body
+ obiektyw macro
a) Obiektyw Panasonic LUMIX G Macro 30 mm f/2.8 ASPH. MEGA O.I.S. (1199,00zł)
b) Możliwość mocowania obiektywów mikro 4/3, jakie wymieniłem przy olympusie.
Wymieniony Panas jest troszkę tańszą alternatywą dla Olympusa. Ma już swoje lata, jednak wciąż dobrze sprawdziłby się w roli aparatu do zdjęć produktowych. Większość użytkowników kupowała ten model z przeznaczeniem do filmowania. W tym miejscu znalazł się wyłącznie w ramach alternatywy, którą można wziąć pod uwagę podczas szukania sprzętu do zdjęć reklamowych.
A co z Canonem i Nikonem w podanym przedziale cenowym do 4000zł?
Sprawa z dwoma najbardziej rozpoznawalnymi producentami sprzętu fotograficznego jest z mojej perspektywy trochę bardziej skomplikowana i nie jestem w stanie zaproponować tutaj żadnego konkretnego modelu. Zarówno Canon, jak i Nikon nie posiadają aparatu bezlusterkowego w przystępnych pieniądzach (Canona EOS M50 w ogóle nie bierzemy pod uwagę, bo uważam go za totalny niewypał), który mógłby zostać tutaj wyróżniony. Alternatywą są jedynie tanie lustrzanki z matrycą APS-C, które nie różnią się między sobą w znaczący sposób. Modeli tych aparatów jest obecnie bardzo dużo na rynku i różnią się tak małymi detalami, że nie mają one w mojej ocenie zupełnie żadnego wpływu na fotografię w studio. Każdy z tych modeli poradzi sobie porównywalnie w takich samych warunkach. Jedyną sensowną zmienną, którą warto brać pod uwagę to zastosowany obiektyw. Dlatego w tym podrozdziale omówię wyłącznie propozycje obiektywów dla Canona i Nikona. Zastosowanie ich do dowolnego body zagwarantuje niemal identyczne wyniki. Cena za korpus aparatu Nikona, czy Canona nie powinna przekraczać 2 tysięcy złotych, żeby zmieścić się w przedziale do 4 tysięcy złotych za aparat z obiektywem do fotografii produktowej. Jest to jak najbardziej do osiągnięcia biorąc pod uwagę tendencje spadkowe i obecne ceny tego rodzaju aparatów.
Obiektywy macro dla lustrzanek Nikona:
- Obiektyw Nikon DX Nikkor 60 mm f/2.8G ED AF-S Micro (2479zł)
- Obiektyw Nikon Nikkor 85 mm f/3.5 AF-S DX Micro ED VR (1890zł)
- Obiektyw Tamron 90 mm f/2.8 SP Di Macro (1949zł)
- Obiektyw Sigma 105 mm f/2.8 DG OS EX HSM MACRO (1890zł)
- Obiektyw Tokina AT-X 100 mm f/2.8 AF PRO D makro (1595zł)
Obiektywy macro dla lustrzanek Canona:
- Obiektyw Canon 35 mm f/2.8 EF-S Macro IS STM (1599zł)
- Obiektyw Canon 60 mm f/2.8 EF (1899zł)
- Obiektyw Tamron 90 mm f/2.8 SP Di Macro (1949zł)
- Obiektyw Sigma 105 mm f/2.8 DG OS EX HSM MACRO (1890zł)
- Obiektyw Tokina AT-X 100 mm f/2.8 AF PRO D makro (1595zł)
Obiektywy zaznaczone na zielono będą współpracować perfekcyjnie wyłącznie z aparatami posiadającymi matrycę APS-C, oznaczoną symbolem DX w Nikonie. Pozostałe obiektywy są uniwersalne – będą współpracować idealnie zarówno z matrycami APS-C jak również pełnoklatkowymi 35mm. W przypadku aparatów z matrycą APS-C trzeba zastosować mnożnik ogniskowej – to jednak poboczny temat, który mogą zgłębić bardziej zainteresowane osoby w artykule o matrycach i ich wielkości.
Wybór konkretnego obiektywu zależy od kilku bardzo istotnych czynników oraz tego co będziemy fotografować. Temat jest omówiony w artykule: Jaki obiektyw do fotografii produktowej? Warto przeczytać przed podejmowaniem konkretnych decyzji.
Podsumowanie aparatów za 4 tysiące złotych do fotografii produktowej!
W ekspresowym podsumowaniu przypominam, że artykuł zawiera ceny orientacyjne, średnio wyliczone na kwiecień 2020 roku. Mogą ulegać zmianie z dnia na dzień, dlatego warto przeanalizować sobie obecną sytuację na rynku chociażby w porównywarce cen, żeby mieć bieżący obraz sprzętu.
Jak widać, mamy ogromny wybór wśród sprzętu fotograficznego do 4 tysięcy złotych. Decyzja nie będzie łatwa, bo sprzęt jest bardzo porównywalny do siebie, chociaż w moich oczach jest pewien lider, którego obstawiałbym przy wyborze aparatu do zdjęć reklamowych. Nie wyjawiam jednak jaki, a zachęcam do osobistego wyboru na podstawie poniższych wytycznych.
Przekalkuluj sobie, która z powyżej zaproponowanych opcji wydaje się najkorzystniejsza cenowo dla Ciebie i z którą marką aparatów fotograficznych wydajesz się najbardziej związany. Weź pod uwagę to, jakiego obiektywu potrzebujesz (jaka ogniskowa będzie najlepsza) oraz przyszłościowe wykorzystanie aparatu do innych celów. Krótka lista plusów i minusów powinna dosyć czytelnie wyłonić zwycięzcę w tej kategorii.
Aparat fotograficzny do zdjęć produktowych w przedziale 4 - 7 tysięcy złotych
Przedział cenowy między 4, a 7 tysięcy złotych to w mojej opinii najbardziej zgubny przedział. Ciężko w nim znaleźć sprzęt z wysokiej półki, który wyraźnie odstaje od aparatów dostępnych w przedziale poniżej 4 tysięcy. Obiektywy, które można dopasować w tym przedziale to praktycznie kopia z powyższego wykazu do 4 tysięcy.
Uważam, że szukając sprzętu w tym przedziale cenowym warto odpuścić, znaleźć coś w mniejszych pieniądzach, a pozostały budżet zainwestować w lepszy sprzęt dodatkowy – taki jak światło, stoły, namioty bezcieniowe, albo nawet szkolenie z zakresu fotografii reklamowej. Zdecydowanie przyniesie to więcej korzyści, niż dołożenie kolejnych kilku zer do sprzętu, którego potencjału nie będzie można zauważyć przy podstawowych zdjęciach.
To pomogłem, co? Niestety smutna prawda, która potwierdzona jest przez naprawdę fajną technologię dostępną na wyciągnięcie ręki i to nie za grube tysiące.
Jedyne odstępstwo od reguły w tym przedziale finansowym jest dla osób, które szukają bardzo konkretnego sprzętu. Tutaj jednak nie da się uogólniać i dopasować żadnych wzorców do całości, więc temat zostawiam otwarty do dyskusji na konkretnych przykładach w komentarzach, czy na grupie dla początkujących w fotografii reklamowej.
Aparat do zdjęć reklamowych w kwocie powyżej 7 tysięcy złotych
Czas na deser. Kategoria powyżej 7 tysięcy złotych za aparat z obiektywem, to kategoria naprawdę profesjonalna. W mojej ocenie zupełnie bezsensowna dla zdjęć packshotów w domowym, czy firmowym studio, ale w przypadku zaawansowanych zdjęć reklamowych i projektów poza zdjęciami na białym tle, jak najbardziej przydatna.
Sony A7R III (10 249,00zł) – body
Canon 5D mk IV (12 726,00zł) – body
Canon EOS R (8 300,00zł) – body
Nikon D850 (12 299,00zł) – body
Nikon Z7 (12 799,00zł) – body
Do każdego z tych aparatów dobór obiektywów powinien być bardzo indywidualną decyzją, która podyktowana jest tematem fotografii. Uniwersalne szkło dla każdego z tych modeli to obiektyw macro dla pełnej klatki z ogniskową około 100mm i światłem f/2.8. Cena średnia takiego obiektywu to około 2 tysięcy złotych.
W mojej ocenie trzech liderów(EOS R, D850, A7R III) na rynku fotograficznym, jest w zasięgu większości fotografów – zarówno już pracujących z produktami w studio, jak również tych którzy zamierzają zmienić branżę. Aparaty przeznaczone dla profesjonalistów, którzy mają już sporą wiedzę na temat fotografii, a chcą się dodatkowo rozwijać sprzętowo.
Nie mam tutaj już nic do dodania. Na tym poziomie, każdy poszukujący sprzętu powinien bardzo indywidualnie sprawdzać poszczególne modele, testować i weryfikować ich właściwości pod własne oczekiwania. Nie polecam tej kategorii początkującym, nawet jeżeli zamierzają w szybkim czasie się kształcić i rozwijać. Myślę, że lepiej poznawać fotografię spokojniej i z biegiem czasu odkrywać ograniczenia poszczególnego sprzętu i zmieniać aparaty, gdy potrzebny jest wyraźny skok technologiczny.
Aparat do Fotografii Reklamowej
– podsumowanie całości
Nie ma złotego środka w decyzji związanej z zakupem aparatu do fotografii produktowej. Chciałbym, żeby było jasne, że powyższe zestawienie jest moją subiektywną ocena tego, co obecnie dostępne jest na rynku. Nie jest poparte żadnymi obiektywnymi testami, ani skrupulatną analizą specyfikacji technicznych. Głównym czynnikiem decyzyjnym jest ogólna ocena sprzętu na podstawie najważniejszych w mojej ocenie właściwości technicznych danego sprzętu.
Dla osoby szukającej aparatu do fotografii reklamowej, bardzo ważny jest zdrowy rozsądek, weryfikacja cen i specyfikacji technicznej sprzętu pod kątem indywidualnym. Warto pamiętać, że w fotografii produktowej liczy się rozdzielczość zdjęć, jakość odwzorowania obrazu, głębia ostrości oraz odpowiednia perspektywa.
Każdy z wymienionych w tym tekście aparatów będzie spełniał swoja funkcję i wystarczy do fotografowania produktów we własnym zakresie – do sklepów internetowych, na aukcje allegro, czy social mediów. Poza samym aparatem polecam zwrócić uwagę na pozostałe przedmioty, które są niezbędne do stworzenia własnego studia fotografii produktowej. W moim kursie fotografii produktowej (packshot) omawiam to zagadnienie dokładnie.
Mam nadzieję, że ten artykuł, dał pogląd na to jak wygląda obecnie sytuacja sprzętu fotograficznego na rynku. Warto pamiętać, że nie zawsze opłaca się kupować sprzęt nowy – czasami warto rozejrzeć się za używanymi aparatami i obiektywami, bo one oferują taką samą jakość za mniejszą cenę.
Daj znać, czy tekst był dla Ciebie przydatny. Jeżeli wiesz już jakie body chcesz mieć we własnym arsenale, czas dowiedzieć się jaki obiektyw będzie dobry do fotografowania przedmiotów, które sprzedajesz, bądź zamierzasz sprzedawać. Pamiętaj, że zawsze możesz dopytać o interesujące Cię tematy w komentarzach, bądź wysłać mi maila. Postaram się niezwłocznie odpowiedzieć!