Cześć!
Przeczytaj aktualizację tematu:
Jaki aparat do produktowej w 2020 roku?!
Dzisiaj poruszamy temat sprzętu fotograficznego. Ponownie, ale o wiele konkretniej. Wiele osób pyta mnie jaki aparat kupić do fotografii produktowej, więc postanowiłem napisać jeden konkretny artykuł na ten temat. Niestety nie podam Wam gotowego rozwiązania na tacy. Sprawię jednak, że możecie zaoszczędzić sporo pieniędzy i poprawić jakość wykonywanych przez siebie zdjęć diametralnie.
Nie chcę wyjść na osobę niemiłą, czy zadufaną w sobie po tym tekście, dlatego już teraz ostrzegam, że tekst jest dedykowany osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z fotografią. Większość osób, która wie coś o robieniu zdjęć, mniej więcej wie jaki aparat chce kupić i na co powinni zwrócić uwagę. Jeżeli tutaj jesteś i czytasz ten tekst, zapewne nie masz jeszcze zbyt dużo wiedzy o fotografii. Dlatego przeczytaj uważnie ten tekst i poważnie zastanów się nad podjęciem ostatecznej decyzji.
Dla kogo dedykowane są poniższe porady?
Jeżeli jesteś zawodowym fotografem, to naturalnie nie znajdziesz w tym tekście wiele przydatnych informacji, bo już dawno to wszytko wiesz. Jeżeli jednak jesteś właścicielem małego biznesu internetowego, sprzedajesz produkty na aukcjach, czy w sklepie internetowych i chcesz zacząć robić fajne zdjęcia swoich produktów(bo szkoda Ci kasy na profesjonalistę), ten tekst jest idealny dla Ciebie. Dowiesz się jakiego sprzętu potrzebujesz i jakiej wiedzy Ci brakuje. Zaufaj mi, razem znajdziemy najlepsze rozwiązania.
Kompakt, lustrzanka, a może bezlusterkowiec?
Otwarcie proponując rodzaj aparatu podpowiem, że wszystko zależy od poziomu Twoich umiejętności. Osoba, która dopiero zaczyna przygodę z fotografią niech kupi taki aparat, na jaki ją stać. Nie warto wydawać na aparat fotograficzny zbyt dużo pieniędzy, ponieważ w fotografii reklamowej aparat nie ma większego znaczenia! Osoby, które uważają, że zmieniając, albo kupując drogi i profesjonalny sprzęt foto zaczną robić dobre zdjęcia własnych produktów, są w ogromnym błędzie. Aparat ułatwia robienie zdjęć, jednak fotografowanie przedmiotów wymaga czegoś więcej niż dobrego aparatu. Dlatego na początek najlepszy będzie kompakt z trybem manualnym. Z biegiem czasu można myśleć o zmianie takiego sprzętu, ale! ten aparat, którego używasz do robienia pamiątkowych zdjęć na wakacjach, czy spotkaniach rodzinnych, na pewno będzie odpowiedni i będzie dało się nim zrobić dobre zdjęcie produktu! Jeżeli nie wierzysz, zobacz ten tekst o tym, jak zrobiłem zdjęcia reklamowe zegarka telefonem!
Canon, Nikon, Sony, czy Panasonic?
Jeżeli koniecznie chcesz kupić lustrzankę, wybierz tą, która najbardziej Ci się podoba i czujesz do niej miętę. Ot nie ma znaczenia jaką wybierzesz, bo w fotografii produktowej to nie aparat zrobi zdjęcie, a fotograf. I jest całkowicie brutalna prawda, co zresztą chyba już udowodniłem na tej stronie. Ale do konkretów – zainwestuj w literaturę i kursy fotografii produktowej zamiast w aparat. Słabej jakości lustrzanka to około 2 000zł. Te pieniądze bez wiedzy fotograficznej zostają wyrzucone w błoto, bo jakość zdjęć robionych kompaktem nie będzie się różnić od tych z lustrzanki. Dlatego równie dobrze możesz taką kwotę przelać na moje konto i cieszyć się z wyrzuconych pieniędzy w błoto. Jak przelejesz je mi, to masz przynajmniej pewność, że Cię czegoś nauczę.
Co ma znaczenie w fotografii produktowej?
No dobra, ale piszę tutaj, że to nie aparat, żeby olać temat aparatu i skupić się na samej fotografii, więc co tak naprawdę trzeba wiedzieć i potrafić, żeby zrobić dobre zdjęcie? Zacznijmy od początku. Fotografia produktowa to nic innego jak fotografia. Robienie zdjęć to w teorii bardzo skomplikowany proces, chociaż w praktyce okazuje się to bardzo proste. Wystarczy zaplanować zdjęcie i nacisnąć spust migawki. Na szczęście dzisiaj wystarczy wiedzieć bardzo mało, żeby robić dobre zdjęcia i tego na razie się trzymajmy.
Fotografia jest fizycznym zapisem światła na materiale światłoczułym. Dlatego jakość i w wielu przypadkach wygląd zdjęcia zależy przede wszystkim od światła. Zależy od tego jak została oświetlona fotografowana scena, czy było to światło naturalne, czy sztuczne, zimne, czy ciepłe, jakie kolory dzięki temu światłu zostały zarejestrowane. O świetle szykuję już niedługo solidny artykuł, dlatego zaczekaj z decyzją o aparacie. Poznaj podstawy fotografii, dopiero szukaj swojego rozwiązania.
Podsumowanie
Myślę, że udało mi się przekonać Cię, aby na razie wstrzymać się z zakupem aparatu i pomyśleć o fotografii produktowej troszkę szerzej. Pamiętaj, że każdy aparat może służyć do fotografii produktowej, szczególnie do robienia zdjęć do internetu. Zdjęcia cyfrowe nie potrzebują tak dużo pikseli, tak dobrej matrycy i kilku innych aspektów technicznych jak te, które idą do druku. Dlatego można fotografować nawet telefonem. Jeżeli jednak masz już konkretną wiedzę, a wahasz się między kilkoma modelami, koniecznie zobacz moje sugestie aparatów.
Jeżeli chcesz się nauczyć czegoś o fotografii reklamowej – koniecznie zajrzyj do mojego e-booka o początkach początków w fotografii reklamowej. W tej publikacji znajdują się totalne podstawy, które mogą naprawdę sporo rozjaśnić osobom, które nigdy tego jeszcze nie robiły. Zobacz i przekonaj się sam, czy już to wiesz! 🙂
PORADNIK FOTOGRAFIA PRODUKTOWA
Konkretne aparaty do fotografii produktowej
Jak widzisz po zamieszczanych na tej stronie zdjęciach – jestem zwolennikiem nikona, dlatego jeżeli masz duży budżet i chcesz zainteresować się fotografią produktową na serio – bardzo otwarcie polecam body, którego sam używam, czyli Nikona D750! To doskonałe body, które pozwoliło mi zrozumieć różnice między pełną, a niepełną klatką. Jeszcze lepszym body do fotografii produktowej jest Nikon D800, który ma więcej pikseli na matrycy i daje lepszy rezultat na obrazku. Jeżeli nie masz takich pieniędzy(kilka-kilkanaście tysięcy), poszukaj Nikona D7100, który też jest w moim posiadaniu i z czystym sumieniem polecam tą puszkę! Używany D7100 to jakieś dwa tysiące złotych. Możesz pokusić się również o nowszy model, czyli D7200 (albo i D7300), ale to już inne ceny i czy Cię na to stać musisz sprawdzić sobie sam.
Do lustrzanki warto kupić obiektyw macro, jednak nie jest to konieczne. Najważniejsze, aby fotografować obiektywem o ogniskowej od 50mm do ~100mm. Wszystko zależy od tego, co chcesz fotografować i jakiej wielkości masz produkty. Standardowy, kitowy obiektyw (zazwyczaj o ogniskowej 18-55, albo 18-105mm) zawsze będzie odpowiedni dla osoby zaczynającej swoją przygodę z fotografią reklamową. Do bardziej profesjonalnej fotografii produktowej koniecznie trzeba kupić typowy obiektyw makro o dobrych właściwościach optycznych. Ale to temat na później. Teraz pamiętaj tylko, żeby nie robić zdjęć na ogniskowych poniżej 50mm (chyba, że świadomie, specjalnie chce się zaakcentować dysproporcję).
Jeżeli masz do wydania mniej niż 2 tysiące złotych, to kup pierwszą lepszą lustrzaneczkę, która Ci się spodoba. W lustrzankach o wartości poniżej tej kwoty, różnice jakościowe są według mnie bardzo kosmetyczne. Każde lustro z tego segmentu będzie w miarę dobre jak na początek. Bo pamiętaj, że pierwsze swoje zdjęcia możesz robić kompaktem, wystarczy ogarnąć sposoby fotografowania i oświetlania produktów, a zdjęcia i tak będą dobre. Zresztą udowodnię Ci to już niedługo, bo na początku kwietnia będzie cała seria artykułów o tym, jak fotografować kompaktem. Tymczasem odsyłam do mojego e-booka Podstawy Fotografii Reklamowej, albo to zadawania pytań w komentarzach.
Jeżeli masz konkretny budżet i konkretne oczekiwania – zapytaj w komentarzach! Wtedy będę mógł doradzić zdecydowanie bardziej konkretnie i szczegółowo.
I to by było na tyle!
Trzymajcie się, hej!
Witam 🙂
Proszę o poradę! Poszukuję aparatu fotograficznego do tworzenia zdjęć produktów, ale także filmików reklamowych, postów na wszelkie social media, budżet, w którym chciałabym się zmieścić z całym osprzętem (typu lampa błyskowa, obiektywy) to 7 tys zł.
Mam jeszcze jedno pytanie- mianowicie proszę o polecenie komputera, który posłuży mi do obróbki zdjęć/ filmików.
Będę mega wdzięczna za odpowiedź! 🙂